Haarlems Dagblad, 20 februari 2024
Het is Erik Vermeulen (Forza!) en Peter Boerman (GroenLinks) duidelijk: de gemeente Haarlemmermeer stelt zich verkeerd op naar de inwoners toe. „Het gemeentebestuur staat met de rug naar de burger toe”, zegt Boerman.
Beide fractievoorzitters trekken ongeveer dezelfde conclusie na de speciale raadsvergadering van 30 november jongstleden, waarbij raadsleden in gesprek gingen met vertegenwoordigers van tientallen organisaties uit Hoofddorp-centrum en het zuidwesten van het dorp. „Mensen willen graag meedoen, de handen uit de mouwen steken. Hoe gaan we als gemeente die verbinding maken?”, vraagt Vermeulen zich af.

Samen plan maken
Want aan die verbinding schort het nogal. De raadsleden krijgen niet alleen in Hoofddorp maar op tal van plaatsen in Haarlemmermeer hetzelfde te horen. De inwoners willen geen plan van de gemeente krijgen waar ze iets van mogen vinden en waar dan misschien iets mee wordt gedaan. Of niet. Wat ze willen is samen met de gemeente een plan maken voor hun eigen leefomgeving.
Meest aansprekende voorbeeld vormen de verkeersplannen die de gemeente voor Hoofddorp, Nieuw-Vennep en Badhoevedorp maakte en waar hevige kritiek op kwam waarna de gemeenteraad moest bijsturen.
Middenveld
En, zegt Boerman: „Het maatschappelijk middenveld schreeuwt om aandacht die het niet krijgt. We gingen in Hoofddorp in gesprek met jongeren, de Heimanshof, huisartsen, vertegenwoordigers van oude wijken. Niet alles wat zij willen kan, maar mijn vraag is: wat voor een gemeente wil je zijn, hoe kun je deze bewoners betrekken, met ze samenwerken?”
Vermeulen vindt dat de gebiedsmanager die de gemeente voor delen van Haarlemmermeer heeft aangesteld een sleutelrol kan spelen. Die persoon kent zijn gebied, de organisaties en de inwoners.
’Breng per wijk in kaart wat er nodig is’
Het aantal voorzieningen in de woonwijken loopt terug. D66-raadslid Sophie van de Meeberg wil dat per aantal inwoners van een wijk bepaald wordt hoeveel vierkante meter voorzieningen als een huisartsenpraktijk nodig is en te kijken waar daarvoor plek is.
Peter Boerman (GroenLinks) trekt dat breed: „Kijk dan ook naar sportclubs, culturele en maatschappelijke organisaties.” Volgens Erik Vermeulen (Forza!) gebeurt dat al, maar wordt met die informatie te weinig gedaan.
Signalen
Deze opstelling van raadsleden is een reactie op signalen van onder andere de oudere nieuwbouwwijken in Hoofddorp dat het aantal voorzieningen afneemt, terwijl de bevolking vergrijst en zulke voorzieningen juist nodig heeft. Tijdens een ontmoeting van raadsleden met Hoofddorpers werd dat nog eens stevig aangegeven.
VVD-wethouder Jurgen Nobel kent het signaal: „De gemeenteraad heeft hier al eerder om gevraagd. Als gemeente kun je niet alles. Een huisarts is gebonden aan een maximale huurprijs, maar een commerciële prijs kan hoger liggen. Dan heeft de gemeente het wel in een bestemmingsplan geregeld, maar dan lukt het nog niet.”
Buurthuis
Haarlemmermeer ziet sinds 2021 af van de bouw van ontmoetingsruimten in of bij nieuwbouwprojecten. Geen buurtcentrum dus waar bewoners wel behoefte aan hebben. Ontwikkelaars plannen niet zomaar panden in voor maatschappelijke of culturele organisaties. Woningbouw levert meer op.
De gemeente vraagt er wel altijd om als een overeenkomst wordt gesloten met een ontwikkelaar. Als die er niets mee doet, komen die voorzieningen er niet. Vervolgens beklagen inwoners zich dan bij de gemeenteraad, hun volksvertegenwoordiging.
Deel deze pagina
Het laatste nieuws

Blijf op de
hoogte!
Wordt lid van onze nieuwsbrief.

Een daadkrachtige gemeente met minder regels en meer ruimte voor jouw ideeën!
Contact
- Forza! Haarlemmermeer
- Taurusavenue 100
- 2132 LS Hoofddorp





